Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği

Öncelikle meslektaşlarımızın Dünya Eczacılık gününü kutlarız. 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü dolayısı ile değinmek istediğimiz çok önemli bir konu vardır. "EŞDEĞER (MUADİL) iLAÇ YANLIŞ İLAÇ DEĞİLDİR".

Eşdeğer ilaç; X etken maddesini içeren piyasaya ilk çıkan ilaç ile aynı etken maddeyi, aynı miktarda içeren, aynı farmasötik özelliklere sahip, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı yapılan biyoeşdeğerlilik çalışmaları ile kanıtlanmış ilaçlardır. Piyasaya ilk çıkan ilacın patent hakkından dolayı; eşdeğeri, başka bir ilaç firması tarafından belirli bir süre piyasaya verilememektedir. Bu koruma süresi boyunca da hastalarımız bu ilacın ismini hafızalarına kazımakta, hekimlerimizden uygun endikasyonlarda bu ilacı tercih ede ede, elleri bu ilaçları yazmaya alışmaktadır.   

Hekim için, hastanın tedavisinin tamamlanması önemlidir. Ülkemizde Hekim reçeteye etken madde ismini yazamadığı için; ticari ilaç ismi seçmekte, eczacıda reçetedeki ilaç piyasada yoksa veya rafında hali hazırda bulunmadığında, hastasının tedavisinin aksamaması adına eşdeğer ilacı tercih edebilmektedir. Eczacının eşdeğer ilaç vermesi, devletimiz tarafından kanunen de kendisine yetki olarak verilmiştir. Zaten diğer ülkelerde; hekimler hastanın teşhisini koyduktan sonra, tedavisi için gerekli etken maddeyi reçeteye yazmakta, eczacı da kamu yararı ve hasta çıkarına uygun eşdeğer olan herhangi bir ticari isimli ilacı hastaya vermektedirler.

Ayrıca; bugün pek çok ülkede, kamu maliyesinde tasarruf sağlamak amacıyla eşdeğer ilaçlara yönelik destek, bir devlet politikası haline gelmiştir. Eczacınızın reçetede yazan ilaç yerine eşdeğer ilaç vermesi; hem bilimsel yönden, hem de hukuken doğrudur.