Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği

 Fatma Azgın'ın Son kitabı

" Kıbrıslıtürklerin Eczacılık mevzuatı ve Kısa Tarihi"

 Nisan 2012 den itabaren yayınlanmıştır.

Kitabı Kıbrıs türk Eczacılar Birliğinden Temin Edebilirsiniz. Fiyatı 30 Tl dir.

 Fatma Azgın

                               

                                          SUNUŞ  YAZILARI    

İlaç ile ilgili düzenlemeler sık sık değişmektedir. Esasen ilacın ömrü sınırlıdır.

En uzun ömürlü ilaç olan aspirinin bile kullanma dozu zamanla değişmiştir.

Bu sebepten ilaç  ile ilgili düzenlemelerin de  değişmesi doğaldır.

Bu bakımdan ilaç ile ilgili düzenlemelerin bir kitapta toplanmasına ihtiyaç vardır.

Bu konuda kitap eksikliğini tamamlayan öğrencim  eczacı Fatma Azgın'ı kutlarım.

Mesleğini, her sahada  müdafaa eden Fatma Azgın'ın başarılarının devamını dilerim.

Prof. Dr. Kasım Cemal GÜVEN

 

    .......................................................................................................

  Büyük emek mahsulü. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inin "Eczacılık Mevzuatı" ile "Eczacılık Yakın Tarihi". Bütün bu bilgi ve belgeleri de, hayatının çok önemli bir kısmını Kıbrıs eczacılığına hasreden, Fatma Azgın'dan başkası toplayamazdı.

Candan kutlarım.

                                                                               

Prof. Dr. Mekin Tanker

---------------------------------------------------------------------------------------                             

 

                                                   ÖNSÖZ

Kuzey Kıbrıs'ta geçerli olan eczacılık mevzuatını içeren ilk kitabım 1986 yılında yayınlanmıştı.

Aradan 25 yıl geçti. 500 adet basılan kitabı ancak bitirebildik. Bu süre içinde, eczacılık yasalarında değişiklikler yapıldı. Bu nedenle yeni baskıya hazırlanmak şart oldu.

Bu kitap, ta başından, üniversitelerden mezun olan Kıbrıslı eczacıların, Kıbrıs'ta eczacılık yapabilmeleri için geçmek zorunda oldukları "adli eczacılık sınavı"'na yardımcı olması amacıyla çıkarılmıştı.

Eczacılık mesleği, uygulamada pek çok yasanın denetim ve kontrolü altındadır. Mesleğimiz, doğrudan hukukla ilgili meslekler dışında, yasalara en bağımlı olanıdır. Mesleğe başlarken, uygularken hatta sonlandırırken neyi nasıl yapacağımız yasalarla belirlenmiştir.

Bunun temel nedeni, uzman olduğumuz "ilaç" konusunun, insan sağlığı ve yaşamıile olan bire bir ilişkisidir. Bu nedenle mesleğimizi yetkimize dayanarak uygularken, sorumluluk almakta, risk taşımaktayız.

Yanlış bir iş yapmamız halinde, başka bir insanın yaşamını ve sağlığını tehlikeye atabiliriz. Değerli hocamız Prof. Dr. Kasım Cemal Güven, her sınav öncesinde bize şu uyarıyı yapardı: "Bilmediğiniz soruları yanıtlamayın. Bilmediklerinizi öğrenebilirsiniz. Ama saçmalarsanız ve yanlış yaparsanız başka birisinin hayatıyla oynarsınız demektir. Böylesi bir vahim hata yapmanız halinde, diğer soruların tümüne doğru yanıt vermiş olsanız bile sizi geçirmem...

" Eczacılık mesleği çok geniş çalışma alanına sahiptir. İlaç ile ilgili tüm süreç ve faaliyetlerde çalışmak mümkündür. İlaç (beşeri, veteriner, zirai, bitkisel, doğal ürünler, hammaddeler) ile kozmetik ithalatı, imalatı, dağıtımı ve satışı yetkisine sahibiz. Hastahanelerde, ilaç fabrikalarında, laboratuvarlarda, ecza depolarında, eczanelerde meslek icra etme olanaklarına sahip olmamız nedeniyle bağlı olduğumuz mevzuat giderek genişlemektedir. Genişlemeye de devam edecektir.

Bu nedenle, haklarımızı bilmek, yetkilerimizi nasıl kullanabileceğimizi öğrenmek için Kıbrıs'ta yürürlükte olan eczacılık mevzuatını bilmemiz gerekmektedir. Kitabın, en başta eczacılık mesleğine yeni başlayacaklar ve mesleği yürütenler yanısıra konu ile ilgilenen kurum ve kuruluşlara, hukukçulara yardımcı olacağını düşünüyorum.

Kitabımın birinci baskısında olduğu gibi ikinci baskısında da "sunuş" yazıp beni onurlandıran değerli hocam Prof. Dr. Kasım C. Güven'i saygı ile selamlıyorum. Meslek hayatım boyunca onun bilgilerini ve önerilerini sürekli aklımda tutup uyguladım. Her yıl yenilenen "Tıbbi Formüller" kitabını elimden düşürmedim. "Eczacılık Mevzuatı" ile ilgilenmem ve kitap yayınlamam öğrenciliğimizde bize "Galenik Farmasi" yanısıra "Eczacılık Mevzuatı" dersi veren Kasım Hoca'dan etkilenmiş olmamdan kaynaklanmış olsa gerek.

Kitabıma "sunuş" yazısı yazan Prof.Dr.Mekin Tanker'e de teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversidede hocalığımı yapmasa da, ondan meslek örgütünün nasıl çalışması gerektiğini öğrendim. Hocanın TEB başkanlığı yaptığı dönemde bizi FIP'e taşıması, isminin Kıbrıslıtürk eczacılık tarihinde yer alacağını düşünüyorum.

Kitabın yayınlanması ve dağıtımı için gönülden ve mali destek veren Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.

Bu kitap, KTEB yayını olarak yayınlanıyor.

1973 yılında Birlik sekreterliği ve 1981 yılından beri (1995-96 yılları haricinde) başkanlığını yaptığım Eczacılar Birliği, olgunluk çağımın neredeyse tümünü oluşturdu.

Tüm çalışmalarımda bana destek olan ailem, eşim ve oğullarımı sevgi ile kucaklıyorum.

Kitaptaki metinlerin düzeltilmesinde yardımıma koşan eşim Bekir Azgın'a teşekkür ediyorum.

Uzun yıllar birlikte çalıştığım değişik yönetim kurulu üyelerine ve Birlik üyesi eczacılara minnettarım. Bana sevgi gösterip destek verdiler. Saygıda kusur etmediler. Projelerimi hayata geçirmeme yardımcı oldular. Beni genç yaşımda Kurucu Meclis'e milletvekili olarak gönderdiler.

Bu nedenle Kıbrısta eczacılık ve eczacılar için ne kadar çalıştıysam, emek koydumsa tümü meslektaşlarıma ve Eczacılar Birliği'ne armağanımdır.Helâl olsun!!

 

Ecz. Fatma Azgın

Lefkoşa, Nisan 2012